Sorban hozza haza a világbajnoki arany- és ezüstérmeket a Kárásztelek Pezsgőpincészet. Hogyan lehet néhány év alatt arra a szintre eljutni, ahova mások évszázados szakértelem révén kerülnek? Utánajártunk, mi a siker titka.
2022. december 14. 09:47
p
1
0
0
Mentés
Kovács Dániel írása a Mandiner hetilapban.
Egy arany és két ezüst egy világbajnokságon impozáns eredmény, főleg, ha olyan nehéz pályán sikerül elérni, mint a pezsgőkészítés. Márpedig a szilágysági Kárásztelek Pezsgőpincészetnek összejött a bravúr. A Champagne & Sparkling Wine World Championships versenyen – amelyet Tom Stevenson brit borszakíró indított útjára nyolc évvel ezelőtt, és mára a pezsgők nem hivatalos világbajnokságává nőtte ki magát – aranyérmet kapott a Carassia Rosé Magnum, és egy-egy ezüstérmet vihetett haza a pezsgőalapfajták házasításából készült Carassia Classic, valamint a pincészet megjelenés előtt álló első évjáratos tétele. Ám ez a szép siker is eltörpül a tavalyi vb-szereplésük mellett: a Londonban rendezett világbajnokságra benevezett négy termékük mindegyike kitűnően szerepelt. A magyar befektetők tulajdonában álló pincészet három arany- (Carassia Rosé, Carassia Blanc de Blancs Brut Magnum, Carassia Classic Brut Magnum) és egy ezüstéremmel (Carassia Classic Brut) felállította a mai napig legjobbnak számító eredményét. Pedig a világhírű champagne-okkal ellentétben nem tekintenek vissza évszázados múltra: alig több mint tíz évvel ezelőtt, 2011-ben kezdtek el működni.
Fotó: Mandiner-archív
Negyed évezrede borrégióként
A laikus szemlélőnek az a benyomása, hogy bizonyára a lélegzetelállító környezet okán származnak ilyen kiváló pezsgők Kárásztelekről. A szilágysági borvidék a szatmári borvidéktől délre helyezkedik el, körben északról indulva a Bükk hegység, a Szamos, a Réz- és a Meszes-hegység déli nyúlványa, nyugatról pedig az Érmellék szegélyezi. Legnagyobb részét a szilágysomlyói medence képezi.
A jó pezsgő, akárcsak a jó bor, nyolcvan százalékban a szőlő minőségétől függ”
Máris eszkalálódni látszik az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi háború: az EU-s bosszúvámokra válaszul Trump 200 százalékos tarifát lengetett be az európai szeszes italokra. Franciaország, Olaszország és Spanyolország dollármilliárdokat bukhat.
Négy szakíró közül három úgy véli, nem lefutott még az Arsenal elleni párharc, egy szerint azonban nincs már visszaút a címvédő számára – meg is indokolta, hogy miért.